Czym pożytecznie zająć w domu trzylatka, który nie chodzi do przedszkola? Przygotować dla niego “domowe przedszkole“!
Kuba- jak każde dziecko w jego wieku- uwielbia różnego rodzaju kolorowanki, książeczki z zadaniami i naklejkami. Jednak większość tych, które można kupić w sklepach i księgarniach jest tak oklepane, że pewnego dnia załamałam ręce i postanowiłam stworzyć Kubie spersonalizowane zadania dla dzieci. W programie graficznym (PhotoFiltre) wybrałam format A4 i zaczęłam tworzyć, skupiając się na tym, by rozwiązywanie małych zagadek i nauka nowych rzeczy sprawiała Kubie przyjemność- w efekcie czego w ćwiczeniach jest sporo samochodów.
Początkowo planowałam stworzyć z tych grafik fotoksiążkę- tak jak było to w przypadku stworzonego przeze mnie alfabetu dwulatka (klik) i encyklopedii dla dwulatka (klik). Po chwili zastanowienia uznałam jednak, że pomysł nie ma głębszego sensu, ponieważ po przeleceniu wszystkich zadań książka stałaby się w połowie bezużyteczna. A i błyszczące kartki ciężko byłoby pomalować bez brudzenia rąk. Dlatego też postanowiłam wydrukować te zadania przy użyciu zwykłej drukarki komputerowej.
Poniżej znajdziecie plik w formacie PDF – gotowy do druku. Można wydrukować go w całości, lub pojedyncze strony.
Pobierz PLIK TUTAJ.
Zobacz też: Pisane literki – alfabet do druku
Super karty z zadaniami:) moj maluch ma co prawda 2 latka ale mysle ze procz liczenia kropek i malowania to poradzilby sobie z moja mala pomoca. Napewno wydrukuje i skorzystamy:)
Dzięki! :) Miłej zabawy!
Zacięłam się na jednym. Tam była Dora, Świnka Peppa i kto?
Max i Rubi. :D
Super karty, ale mam pewną sugestię, taka merytoryczna rada od praktykującej pedagożki ; ) Wywal to pisanie po śladzie. 3-latek nie ma na tyle rozwiniętej małej motoryki, żeby to zrobić i zaburza proces jej rozwoju. Skup się na kolorowaniu połamanymi, malymi kredkami, malowaniu na dużym formacie, wydzieraniu kształtów paluszkami. Na pisanie po śladzie przyjdzie czas za jakieś 3 lata ; )
I czemu “czego nie wolno dotykać?” to wytwarza pewne bariery w głowie. Nie lepiej zamienić to na coś “co może być niebezpieczne dla dzieci?” “czym nie powinny bawić się dzieci?”
Szukałam kiedyś czegoś podobnego do druku-nie znalazłam, kupiłam mu czu czu różne zagadki. Dziękuję Ci bardzo, Rysiek się ucieszy z takich zabaw:)
Zasada jest taka, że dziecka w przedszkolu, a trzylatka na pewno uczymy pisać jedynie drukowanymi literami. Takie są nawet wytyczne MEN. Potem do podstawówki trafiają dzieci, które były uczone liter pisanych w różnych formatach, a nauczyciele format ujednolicają i dzieci mają problemy. Poza tym zbyt wczesne wprowadzanie litery w kilku kształtach i wersjach utrudnia naukę czytania.