Dlaczego warto spędzić urlop na Kaszubach

Kaszuby to nie tylko piękne lasy, jeziora i rzeki, przyroda i czyste powietrze. Kaszuby to miejsce, gdzie odpoczniesz nie tylko nad wodą, w czasie spływu kajakowego, ale też miejsce, gdzie warto pojechać, decydując się na piesze, rowerowe i samochodowe wędrówki.

Stolicą Kaszub są Kartuzy, natomiast o Chojnicach mówi się, że są do Kaszub bramą. Po jej przekroczeniu wjeżdżasz w zupełnie inny, magiczny świat. Kaszuby to region o rozbudowanej bazie noclegowej, licznych szlakach pieszych, rowerowych i wodnych. Idealne miejsce na wakacje dla poszukiwaczy przygód, dla tych, którzy lubią podążać tropem przyrody, ale też tych, którzy liczą na spokój i leniwie biegnące dni w domku nad jeziorem.

Co można na Kaszubach zwiedzić?

Dla każdego coś się znajdzie. Choćby skansen w Szymbarku, gdzie można zwiedzić dom stojący na dachu, dom Sybiraka, dom Kaszuba z Kanady, dom z Turcji, dwór Salino,  najdłuższą deskę świata. Znajduje się tu pomnik i bunkier Gryfa Pomorskiego, organizacji podziemnej, która na tych terenach walczyła z hitlerowskim okupantem. Do ciekawostek należy największy fortepian, i moc innych atrakcji.

Muzea, skanseny i zabytki

W Kościerzynie znajduje się z kolei Muzeum Kolejnictwa, warto tu zobaczyć też kościerskie Sanktuaria oraz Stary Browar, a pobliskich Kartuzach – Kolegiata Kartuska, malowniczy, najwyższy szczyt Kaszub – Wieżyca. Na Kaszubach znajduje się też Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, dworek Wybickich w Sikorzynie. Warto wybrać się do Bytowa i Człuchowa,gdzie znajdują się zamki krzyżackie. W bytowskim zawsze coś się dzieje, leży w niemal w centrum miasta, a człuchowski góruje nad miastem, położony nieco na uboczu, przyciąga turystów, którzy mogą dowiedzieć się, że wielkością dorównywał temu w Malborku. O jego znaczeniu dla państwa Krzyżackiego nie sposób milczeć. To była warownia graniczna. W pobliżu Chojnic znajdziecie, oprócz Człuchowa, kamienne kręgi w Odrach czy imponującą kalwarię Wielewską, oraz skansen we Wdzydzach Kiszewskich.

Liczne parki krajobrazowe i największy w Polsce Narodowy

Nie sposób nie wspomnieć, że na terenie Kaszub znajduje się Wdzydzki Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy, a także Park Narodowy Bory Tucholskie, którego siedziba mieści się w Charzykowach. Charzykowy, to wieś wypoczynkowa,  położona nad Jeziorem Charzykowskim. Leży w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego, tuż obok Chojnic. To najstarszy ośrodek żeglarski w Polsce, kolebka polskiego żeglarstwa. Ale Charzykowy nie tylko letnimi sportami żyją. Uprawia się tutaj też zimowe sporty, takie jak regaty bojerowe po jeziorze. Jezioro Charzykowskie jest drugim pod względem wielkości w Borach Tucholskich. Większe od niego jest tylko jezioro Wdzydze.

Charzykowy – letnia stolica Kaszub

Charzykowy można traktować jak letnią stolicę Kaszub. Latem tętni życiem. Koncerty muzyczne, festiwal folklorystyczny, festiwal piosenki żeglarskiej Shanties i szereg innych. Nie można się tutaj nudzić. Dookoła jeziora prowadzą szlaki rowerowe, piesze i wodne. W okolicznych miejscowościach, takich jak na przykład Swornegacie znajdują się liczne kwatery i pensjonaty, ośrodki wczasowe i kempingowe. W pobliskiej Funce mają swoją bazę harcerze, których pokolenia przyjeżdżały tu na obozy. Dziś przyjeżdżają dzieci i wnuki harcerzy sprzed lat.

Kultura i tradycja lokalna

Pobyt na Kaszubach to niepowtarzalna okazja, by poznać nieco folkloru kaszubskiego, z którego lokalna ludność jest dumna i z pasją pielęgnuje nie tylko tradycje, ale i język i kulturę. Na tablicach informacyjnych znajdują się napisy w języku kaszubskim, w szkołach dzieci uczą się kaszubskiego. W każdej wsi można zobaczyć coś, co zainspiruje i zapadnie w pamięć na długie lata.

No i nie można zapomnieć, że Kaszuby to przepyszna kuchnia regionalna, a jej specjałów można spróbować w większości miejscowości o charakterze turystycznym

Jadąc na Kaszuby, warto zaplanować urlop dokładnie. Wycieczki, spływy dostarczą moc atrakcji. Spławna jest Brda, jedna z najpiękniejszych polskich rzek, zupełnie niezagospodarowana ręką człowieka, Wielki Kanał Brdy to z kolei jedna z największych hydrologicznych atrakcji w Polsce, prowadzi od zapory w Mylofie. Spływ można zorganizować Wdą, i innymi rzekami, których tutaj absolutnie nie brakuje. Bo Kaszuby to las, wzgórza, malownicze jeziora i dzikie rzeki. Raj dla wędkarzy, kajakarzy, rowerzystów i grzybiarzy.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował właściciel domków letniskowych Mati w miejscowości Swornegacie na Kaszubach: domki-swornegacie.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.