KUCHNIA JAPOŃSKA – NAJZDROWSZA DIETA NA ŚWIECIE – JEJ SMAK SPRAWDZIŁAM Z OYAKATA

Nie od dziś wiadomo, że kuchnia japońska jest jedną z najzdrowszych na świecie. Na ten temat powstało wiele publikacji potwierdzonych szeregiem badań, z których wysuwa się jeden wniosek – japońskie dzieci są najzdrowszymi dziećmi na świecie.

KUCHNIA JAPOŃSKA

Kuchnia japońska całkowicie różni się od kuchni polskiej – dominują w niej ryż, warzywa, owoce morza, makarony i świeże ryby. Najbardziej cenionym mięsem jest japońska wołowina, która pochodzi od krów, które są masowane i  pojone piwem – niestety ze względu na wysoką cenę, nie każdy Japończyk może pozwolić sobie na taki luksus. Oczywiście japońska kuchnia nie istniałaby bez różnego rodzaju przypraw, a najważniejszymi z nich są: sosy sojowe, sake (wino z ryżu, które dodaje się do przypraw i pije samodzielnie), zielony chrzan wasabi, sansho (japoński pieprz), ocet ryżowy, miso i mirin (to również wino, jednak w przeciwieństwie do sake – nigdy się go nie pije).

JAPOŃSKIE DANIA

Japońskie potrawy podzielić można na pięć podstawowych grup. Pierwszą z nich są namasumono – czyli wszelkiego rodzaju dania i przystawki, które serwuje się na zimno. Dania smażone to agemono, pieczone – yakimono, grillowane – teppanyaki i gotowane – nimono. Obecnie kuchnia japońska znana jest na całym świecie – nie ma nikogo, kto nie słyszałby o sushi, ramenie, miso, czy różnego rodzaju deserach z zielonej herbaty (które wyglądają naprawdę obłędnie!). Do najpopularniejszych dań kraju kwitnącej wiśni zaliczamy: sushi, ramen (zupa z cudownym makaronem, którego miałam okazję spróbować! – więcej możecie przeczytać tutaj), okonomiyaki (placki kapuściane i naleśnikowe), gomae (przystawka ze szpinakiem) i takoyaki (potrawa przygotowywana z ośmiornicy i ciasta).

Japończycy celebrują swoje posiłki i zazwyczaj składają się one z pięciu elementów: miski zupy, miski ryżu i trzech przystawek. Nieco krzywdzącym jest stereotyp dotyczący samego sushi, który sugeruje jakoby głównym składnikiem tej potrawy była ryba – to nieprawda, głównym składnikiem sushi jest ryż, a dodatki dobierane są wedle własnych upodobań.

OYAKATA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów – marka OYAKATA ma w swojej ofercie japońskie dania instant. Wśród nich znajdziemy zarówno dania z makaronem, jak i zupy. Miałam możliwość spróbować wszystkich dań OYAKATA i muszę przyznać, że jestem bardzo zaskoczona. Smak jest unikalny i bardzo wyrazisty, który jest charakterystyczną cechą dla wielu japońskich dań.

Najbardziej do gustu przypadł mi klasyczny, japoński makaron z dodatkiem sosu sojowego, cynamonu, imbiru i goździków. Zapach i smak tej potrawy jest obłędny. Na poniższych zdjęciach możecie z kolei zobaczyć danie “Japoński Kurczak Teriyaki”. Na stronie OYAKATA znajdziecie zakładkę “Przepisy Mistrza“, gdzie znajdują się porady dotyczące przygotowania pożywnych posiłków. na bazie produktów instant!

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.