6 najlepszych filmów z motywem zemsty

Walter Scott napisał, że „zemsta jest dla ust najsłodszym kęskiem, jaki kiedykolwiek ugotowany został w piekle”. Kino niejednokrotnie podejmowało jej temat, snując fantazję o krwawym odwecie i najwymyślniejszych sposobach rewanżowania się za doznane krzywdy. Najciekawsze realizacje tego motywu opisuje poniższe zestawienie.

 

1. Kill Bill

„Zemsta najlepiej smakuje na zimno” – te słowa pojawiają się na początku filmu Tarantino. Płatna zabójczyni, Czarna Mamba, postanowiła potraktować sentencję dość dosłownie, zatapiając chłodne ostrze katany w ciałach swoich oprawców. W dniu swojego ślubu kobieta zostaje zdradzona przez szefa, który nasłał na nią pozostałych członków gangu. Postrzelona w głowę zapada w śpiączkę. Budzi się po czterech latach, dowiadując się, że w wyniku zamachu straciła nienarodzone dziecko. Postanawia wziąć krwawy (dla filmów Tarantino jest to słowo kluczowe) i jakże widowiskowy odwet na każdym z dawnych towarzyszy broni. Tytułowego Billa zostawia na sam koniec, niczym smakowity deser.

Film obfituje w efektowne sceny walki, przezabawne dialogi i nagłe zwroty akcji. Hektolitry przelanej na ekranie krwi dodają specyficznego uroku, a wobec świetnego soundtracku nie można przejść obojętnie.

2. Prawo zemsty

Gdy wymiar sprawiedliwości zawodzi, diabelsko sprytny socjopata bierze sprawy w swoje ręce. Rodzina Clyde’a Sheltona zostaje brutalnie zamordowana. Zabójcy zostają szybko schwytani, jednak ambitny prokurator, Nick Rice, proponuje jednemu z podejrzanych złagodzenie wyroku w zamian za zeznanie obciążające wspólnika w zbrodni. Po dziesięciu latach przestępca, który uniknął kary, zostaje znaleziony martwy. Do winy przyznaje się Shelton, domagając się naprawienia błędów, przez które jego bliscy nie doczekali się uczciwej rekompensaty. Grozi, że w przypadku niespełnienia jego oczekiwań, zaczną ginąć kolejne osoby powiązane ze sprawą. Rozpoczyna się trzymająca w napięciu gra, którą zza krat aranżuje spragniony zemsty mężczyzna. W pojedynku Rice’a i Sheltona stawką jest ludzkie życie, a wygrywa ten, kto wyprzedza przeciwnika o kilka kroków.

Prawo zemsty nie pozwala oderwać wzroku od ekranu, oferując widzowi sporą dawkę napięcia i nieszablonowych rozwiązań. Gerard Butler świetnie sprawdza się w roli bezwzględnego mściciela, przeformułowującego własne sumienie w walce o sprawiedliwość.

3. Trup

Hiszpańskie thrillery balansują na granicy niesamowitości. Czasem trudno stwierdzić, czy mamy do czynienia z dreszczowcem, czy też z rasowym horrorem. Modelowym przykładem jest film Oriola Paulo, który niejednokrotnie sprawia, że widz podskakuje ze strachu. Z kostnicy znika ciało kobiety. Nagranie z monitoringu pokazuje uciekającego ochroniarza. Mężczyzna w ciężkim stanie trafia do szpitala. Śledztwo prowadzi detektyw Jaime Peña, zgorzkniały funkcjonariusz stosujący dość kontrowersyjne metody. Podejrzenie pada na męża ofiary zachowującego się w coraz bardziej podejrzany sposób. Zdradzenie w tym miejscu finału odebrałoby całą przyjemność z seansu. Można jedynie zdradzić, że należy spodziewać się najbardziej zaskakujących i nieoczywistych zwrotów akcji.

4. M jak morderstwo

Klasyczny thriller Hitchcocka to jedna z najdoskonalszych realizacji w historii gatunku. Stylowa i elegancka adaptacja sztuki o tym samym tytule gwarantuje porywającą intrygę i suspens, o jakich wiele współczesnych dreszczowców może jedynie pomarzyć. Gdy Tony Wendice dowiaduje się o zdradzie swojej żony, Margot, wynajmuje płatnego zabójcę. W wyniku niefortunnej pomyłki, morderca sam zostaje zamordowany, a ofiara napaści trafia do aresztu. Jej kochanek i detektyw muszą odnaleźć brakujące elementy układanki, by w porę rozwiązać sprawę.

Scenariusz filmu jest jednym z najciekawszych w historii X muzy. M jak morderstwo nie traci na aktualności i mimo upływu lat, ogląda się go równie dobrze, co tuż po premierze w 1954 roku.

5. Morderstwo doskonałe

Czy istnieje zbrodnia doskonała? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć twórcy filmu w gwiazdorskiej obsadzie: Michael Douglas, Gwyneth Paltrow, Viggo Mortensen. Pewnego dnia milioner dowiaduje się, że grozi mu bankructwo. Czarę goryczy przelewa odkrycie, że jego ukochana małżonka od dłuższego czasu zdradza go z czarującym artystą. Po zdobyciu odpowiedniej ilości dowodów na niewierność kobiety, obmyśla druzgocącą zemstę. Według planu każdy z kochanków poniesie zasłużoną karę – żona ma zginąć z ręki amanta. Również problemy finansowe zostałyby zażegnane dzięki odziedziczeniu kolosalnej sumy w spadku po zmarłej. Jednak sprawy obierają nieoczekiwany obrót a idealna intryga ukazuje swoją wadliwość.

W Morderstwie doskonałym można oczekiwać bardzo zaskakującego finału. Jedno jest pewne: motywy takie jak chciwość i zazdrość mogą pisać niezwykle wciągające scenariusze.

6. Kruk

Gotycko-rockowa adaptacja komiksu Jamesa O’Barra zachwyca mrocznym klimatem i urokiem opowieści o uczuciu silniejszym niż śmierć. Dreszczyku dodaje także upiorna historia związana z pracą na planie filmu. Odtwórca głównej roli, Brandon Lee, zginął podczas kręcenia Kruka. W pistolecie, z którego strzelano do aktora w jednej ze scen, znajdował się prawdziwy nabój.

Akcja toczy się w wigilię Halloween. Rockman, Erick Draven, oraz jego narzeczona Shelly zostają zamordowani przez gang T-Birda (dziewczynę również zgwałcono, tak dla urozmaicenia). Dokładnie rok później kruk, posiadający zdolność przenoszenia dusz, sprowadza Erica z powrotem na ziemię, aby mógł zemścić się na bandytach i ochronić małą Sarę. Obdarzony niezwykłą siłą i wytrzymałością eliminuje wszystkich zbrodniarzy. Miłość triumfuje nad śmiercią, a w mieście bezprawia choć na chwilę panuje porządek.

Zemsta ma słodki czy gorzki smak? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jedyne, co   wydaje się pewne to fakt, że filmowcy nadal będą prześcigać się w zapewnianiu widzom przepysznego widowiska o zazdrosnych mężach, bezwzględnych ojcach i samotnych mścicielach.

MK
Sprawdź również: https://wszedziemniepelno.pl.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Kasia D. pisze:

    Polecam Ci film “JOHN DOE” ! mega !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.