BOŻE NARODZENIE W KOREI POŁUDNIOWEJ

Czy Boże Narodzenie wygląda w Korei tak samo, jak w Polsce? Czy Koreańczycy ubierają choinkę, a do dzieci przychodzi Mikołaj? Na te i inne pytania odpowie żona Koreańczyka – Karolina Yun.


Cześć, Karolina. Cieszę się, że zgodziłaś się na ten wywiad. Domyślam się, że sporo osób może Cię tutaj nie kojarzyć, dlatego powiedz proszę kim jesteś i co łączy Cię z Koreą Południową?

Cześć! Bardzo dziękuje za zaproszenie do tej rozmowy. Nazywam się Karolina Yun, od ponad roku bloguje pod adresem mintonmars.pl głownie o koreańskich kosmetykach i życiu w Korei. Jestem Ślązaczką, która 3 lata temu wyszła za mąż za Koreańczyka. Co łączy mnie z Koreą Południową? Mąż, nazwisko i miejsce zamieszkania.

Jak długo mieszkałaś w Korei?

Mieszkałam w Korei 3 lata. Przeprowadziłam się w Październiku 2014, wróciłam do Polski w Październiku 2017 czyli całkiem niedawno.

Podobno Święta Bożego Narodzenia nie są w Korei aż tak ważne, jak u nas w Polsce – a większą wagę przykłada się do celebrowania Nowego Roku. To prawda? Dlaczego tak jest?

Boże Narodzenie jest w Korei bardzo komercyjne i nie ma wartości moralnych tak wielkich jak to jest w Polsce czy Europie. W Korei jest bardzo dużo baz wojskowych z USA i dlatego też Koreańczycy chcą pokazać obcokrajowcom, że swojaki dbają o świąteczny klimat aby każdy kto mieszka w Korei poczuł się jak „w domu”. Nowy Rok jest obchodzony huczniej, ponieważ każdego 1 Stycznia Koreańczycy dodają sobie 1 rok do aktualnego wieku, aczkolwiek bardziej ważny jest Nowy Rok Księżycowy, który obchodzony jest w okolicy Lutego.

Czy to znaczy, że Koreańczycy nie ubierają choinek i nie robią sobie prezentów świątecznych?

Są i choinki i prezenty. Choinki stoją w każdym centrum handlowym, a sklepy biją się kto z nich postawi większe drzewko. W tradycyjnym domu koreańskim niestety nie widziałam choinki, za to w domach małżeństw mieszanych już tak. U Nas w domu zawsze była choinka już na początku Listopada ;)

Co Koreańczycy robią w Święta? Słyszałam, że bardzo popularne są w tym dniu spotkania w kafejkach internetowych?

Większość Koreańczyków w Święta pracuje. Jedynym dniem wolnym jest przeważnie 25 Grudnia, jednak to nie tyczy się pracowników centrum handlowych,restauracji czy kin. Ludzie spotykają się w gronie znajomych coś zjeść, a zakochani idą do kina i na romantyczny spacer. Dużo młodzieży spędza czas w kafejkach internetowych grając w gry sieciowe jak World of Warcraft czy League of Legends.

A co z dziećmi? Mają swojego Świętego Mikołaja w czerwonym stroju?

A i owszem mają, ale nie jest on tak propagowany jak w Europie. Koreańczycy chcą pokazać, że są bardzo amerykańscy i otwarci na kulturę, dlatego jest tak świątecznie, jednak moim zdaniem nie ma to jakiś wyższy wartości i nikt nie wie kim naprawdę był Święty Mikołaj.

Święta w Korei

Czy w Korei czuć klimat Świąt tak samo, jak w Polsce? Wiesz – świąteczne piosenki, dekoracje w sklepowych witrynach, szał zakupów…

Szał ciał jest w każdym markecie i centrum handlowym. Biznes to biznes. Świąteczne piosenki usłyszysz nawet a pobliskim warzywniaku na rogu, ale mimo tego, nie czuć aż tak klimatu Świąt… To wszystko jest w Korei sztuczne i bardzo komercyjne. Chodzi jedynie o zarobienie pieniędzy, a nie atmosferę rodzinną.

Czy Koreańczycy pracują w Święta?

Pracownicy publicznych instytucji jak poczta, szkoły czy urzędy nie, ale niestety pracownicy korporacji czy sklepów już tak. To jest mega biznes przedświąteczny dla każdego centrum handlowego czy restauracji. Praktycznie wszystkie knajpki są otwarte w Święta. Co do dnia wolnego, to niektórzy nie mają go wcale, a niektórzy mają wolny 25 Grudnia. W sumie to jedyny „Dzień Świąteczny” bo nie ma tutaj ani Wigilii ani pierwszego czy drugiego Dnia Świąt tak, jak w Polsce.

Co robią Koreańczycy w Nowy Rok?

Odpoczywają po ciężkich i całonocnych imprezach w gronie rodziny lub współpracowników. 1 Stycznia jest dniem wolnym od pracy, natomiast znam przypadki kiedy i 1 stycznia niektórzy idą już do pracy. Dużo Koreańczyków wita Nowy Rok oglądając wschód słońca na plaży w Busan, lub na szczycie pobliskiej góry. Gór w Korei nie jest mało, więc i z tym nie ma problemu.

Czy są jakieś potrawy typowe dla Bożego Narodzenia i Nowego Roku?

Jeśli chodzi o Boże Narodzenie to nie. W Korei nie jada się karpia i pierogów na Wigilię, bo takowej Wigilii w ogóle nie ma. W Boże Narodzenie idzie się całą rodziną do restauracji, lub tylko z partnerem, żoną i zjada się grillowane mięsko czy zupę. Nowy Rok w Korei obchodzony jest podwójnie. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia (tak, jak u nas) i również w okolicach Lutego, jako Nowy Rok Księżycowy. Na „Sylwestra” nie ma żadnych potraw, natomiast na Nowy Rok Księżycowy już tak.

Kwestia prezentów świątecznych wygląda tak samo, jak w Polsce (czyli kupujemy to na co mamy ochotę lub to, co nam się zasugeruje) czy może w Korei są jakieś trendy lub tradycje z tym związane?

Nie ma takiej tradycji obdarowywania się prezentami, jak u nas. Pewnie rodzice dają dzieciom coś drobnego typu słodycze czy zabawki, a zakochani obdarowują się wzajemnie biżuterią, kwiatkiem czy pluszowym misiem. Mam wrażenie, ze Koreańczycy bardziej preferują prezenty praktyczne i przydatne w domu. Nie zdziwiłabym się, gdyby mąż podarował żonie przybory kuchenne. a żona kupiła dla męża skarpety czy krawat. My z mężem jesteśmy bardziej „Polsko-tradycyjni” i zawsze darujemy sobie miłe dla oka gadżety, ubrania czy jakiś kosmetyk.
Co roku są pewnego rodzaju trendy, co jest modne do obdarowania i przeważnie są to kosmetyki, bo co roku wiele firm kosmetycznych typu The Face Shop czy Etude House wypuszcza limitowane serie paletek do oczu czy pomadek w świątecznych klimatach.

Najpopularniejsza piosenka świąteczna w Korei, to…?

Pewnie pomyślałaś, że Last Christmas zespołu Wham! – tu Cię zaskoczę… Popularne są piosenki kpop’owe po koreańsku traktujące o świętach, lub przeróbki znanych piosenek, np. Santa Claus is Coming to Town – (oczywiście po koreańsku), oraz utwory z dram, których akcja działa się w zimę lub okresie Bożego Narodzenia. Ciężko usłyszeć amerykańskie przeboje świąteczne. Raczej nie ma stricte jednej najpopularniejszej piosenki.

메리 크리스마스!

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

  1. Karolina Yun pisze:

    Ciesze się, za zaproszenie do tego wywiadu :) Kawał dobrej roboty! Wesołych Świąt! ;)

  2. Agnieszka Mroczek pisze:

    Komercja, komercja.. wszędzie komercja.. ? ano takie mamy czasy

  3. naszebabelkowo.blogspot.com pisze:

    Jak dobrze, że nie mieszkam w Korei ;) Jakoś nie wyobrazam sobie spędzania świąt w kafejce internetowej ;)

  4. Ciekawie się czytało, lubię poznawać nowe kultury. Nie wiedziałam, że to u nich tak wygląda :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.