SPOSOBY NA BÓL GARDŁA

Ból gardła często dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie i jest na tyle uciążliwy, że uniemożliwia nam wiele czynności życiowych. Ból gardła przy przełykaniu przeszkadza nam w spokojnym zjedzeniu posiłku. Z kolei ostry ból gardła często kończy się tym, że łapie nas chrypka i tracimy głos. 


DOMOWE SPOSOBY NA BÓL GARDŁA.

Płukanki i napary.

Na ból gardła skutecznym sposobem jest płukanie gardła różnymi płukankami i naparami. Oczywiście, istnieją domowe sposoby ich przygotowania. Gdy ból gardła dopiero się pojawi warto płukać gardło wodą z solą. Dodatkowo naszą płukankę na gardło możemy wzbogacić kitem pszczelim w kropelkach, czyli propolisem. Do szklanki wody należy wsypać łyżkę stołową soli i zaledwie dwie krople propolisu.
Słyszałyście o soku z kapusty, lub czerwonego buraka? To naprawdę świetne sposoby na ból gardła. Jeśli zaś złapie nas stan zapalny gardła powinnyśmy sięgnąć po sok z surowego ziemniaka. Warto wypróbować także rozcieńczony sok ze świeżo zerwanej pokrzywy.
Na ból gardła polecany jest także napar z kwiatków krawnika. Do większego kupka wsypujemy garść kwiatów i zalewamy je wrzącą wodą. Na garść kwiatków wystarczy półtora szklanki wody. Całość przykrywamy talerzykiem i parzymy przez kwadrans. Po piętnastu minutach odstawiamy na następny kwadrans i odcedzamy. Aby złagodzić ból gardła, powinnyśmy pić napar trzy razy dziennie. Świetnie sprawdzają się również wszelkiego rodzaju napary z tymianka.


Domowa płukanka na ból gardła- przepis.

Potrzebne nam będą zioła: liść prawoślazu, liść ślazu, kwiat czarnego bzu i rumianku. W celu przygotowania naparu jedną-dwie łyżki mieszanki kwiatów i liści ślazu zalewamy szklanką gorącej, wrzącej wody. Następnie przykrywamy  i parzymy przez dziesięć minut. Po parzeniu odstawiamy na kwadrans i przecedzamy. Jeśli doskwiera nam ostry ból gardła powinnyśmy wypijać po jednej trzeciej szklanki- trzy razy dziennie.

Jeśli dokucza nam angina, możemy spróbować płukać gardło sokiem rozpuszczonym, uprzednio rozcieńczonym z wodą. Podobny efekt uzyskamy mieszając ze sobą dwie łyżeczki miodu i dwie łyżeczki octu jabłkowego z połową szklanki ciepłej wody. Jak to działa? Do wyboru mamy dwie opcje: albo płukamy gardło, albo pijemy po kilka łyżeczek naszej mikstury. To świetny sposó na ból gardła. Czynność powtarzamy cztery razy dziennie w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Ocet jabłkowy możemy zastąpić miodem (maksymalnie trzy-cztery łyżeczki) rozpuszczonym w szklance ciepłej wody- taką płukanką płukamy gardło również cztery razy dziennie.


I choć faktem jest, że te wszystkie domowe sposoby zazwyczaj bardzo pomagają z pozbyciu się bólu gardła – prawdziwym jest również, że nic tak szybko nie pomoże nam w infekcji jak porządny syrop na suchy kaszel z apteki. Są bowiem sytuacje, w których farmaceutyki wygrywają z “medycyną naturalną” na starcie i sądzę, że każdy z nas doświadczył takiej w swoim życiu. Domowe sposoby warto wykorzystać czysto profilaktycznie, jeszcze przed chorobą.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.