Wybieramy lampy do małego mieszkania!

W urządzaniu niewielkiego mieszkania kluczową rolę odgrywa umiejętny dobór kolorystyki i oświetlenia. Są to czynniki, które w znacznej mierze decydują o tym, w jaki sposób będziemy postrzegać dane pomieszczenie. Jeżeli zadbamy o dużą ilość właściwie dobranego światła, możemy optycznie powiększyć wnętrze i wprowadzić do niego niezwykle przytulny klimat. Niewielka przestrzeń wcale nie musi oznaczać niskiego komfortu użytkowania. Sprawdź, jak wybrać lampy do małego mieszkania!


 

Małe wnętrze – dużo światła!

W niewielkim pomieszczeniu powinno znaleźć się bardzo dużo światła. Istotną rolę odgrywa w tym przypadku oświetlenie sufitowe, ale równie ważny jest dobór dodatkowych źródeł – takich jak kinkiety czy oczka halogenowe. Najważniejsza zasada to unikanie lamp, które mogłyby zabrać nam dużo cennej przestrzeni. Należy zatem zrezygnować z lamp podłogowych czy pokaźnej wielkości żyrandoli.

Zdecydowanie lepiej jest stawiać na modele o delikatnych oprawach, które będą w stanie zapewnić nam dużą ilość światła o różnych kierunkach i natężeniu. Jeżeli jest taka możliwość, wykorzystujmy maksymalnie światło dzienne. Warto w tym celu zrezygnować z ciężkich zasłon i firan, które można zastąpić praktycznymi roletami – mówi ekspert sklepu Lampy.pl.

Lampy sufitowe do małego pokoju

Jeżeli wybieramy lampy sufitowe do małego pokoju, pamiętajmy o tym, aby rezygnować z żyrandoli. W niewielkiej przestrzeni nie sprawdzi się duży przedmiot umieszczony w samym jej centrum. Warto postawić na nieco bardziej dyskretne lampy wiszące – najlepiej takie, które nie posiadają zbyt wielu zdobień, a mimo to stanowią piękną dekorację i zapewniają jednocześnie optymalną ilość światła.

Lampy w małym pokoju – halogeny i reflektory

Jakie jeszcze lampy sprawdzą się w małym pokoju? Oprócz oświetlenia głównego postaw na dodatkowe źródła światła. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzą się halogeny i reflektory – najlepiej intensywne i kierunkowe. Dzięki nim mamy możliwość skutecznego doświetlenia półek, wnęk, a także sufitu, a co za tym idzie – optycznego powiększenia naszego wnętrza. Jeżeli elementy te nie są odpowiednio oświetlone, niestety giną po zmroku, a nasza powierzchnia zostaje tym samym dodatkowo ograniczona. Zwróć uwagę na modele, które dają możliwość regulacji strumienia światła.

Lampy do małego salonu – kinkiety

Wśród lamp do małego salonu, które nie zabierają cennej przestrzeni, ale pozwalają dodatkowo doświetlić wnętrze i optycznie je powiększyć, znajdują się praktyczne kinkiety. Przymocowane do ściany rozświetlają płaszczyznę i jednocześnie sprawiają, że w pomieszczeniu nie pojawiają się ciemne punkty. Można je umieścić nad kanapą lub na przykład w kąciku czytelniczym. Lepszym rozwiązaniem okaże się umieszczenie kinkietów w górnej części ściany. Taki trik da wrażenie większej wysokości stropu.

Oświetlenie do małego mieszkania – o czym jeszcze warto pamiętać?

Im więcej światła w pomieszczeniu, tym wydaje się ono bardziej przestronne. Dodatkowej przestrzeni dodaje wnętrzu chłodniejsze światło.

Najlepiej zastosować w niewielkim mieszkaniu kilka źródeł światła o równomiernym rozkładzie. Zamiast jednej centralnej lampy można użyć szeregu lamp i kierować wiązki światła na ścianyuzyskamy dzięki temu efekt większego pomieszczenia – podpowiada ekspert sklepu Lampy.pl.

Światło, które pada na sufit, optycznie oddala go od podłogi. W niskim pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem okaże się akcentowanie za pomocą oświetlenia różnego rodzaju detali na ścianie lub elementów zabudowy meblowej.

Odpowiednio dobrane lampy do małego mieszkania to przede wszystkim duża liczba źródeł światła, które nie tylko budują nastrój, ale również poszerzają niskie wnętrza, podwyższają optycznie sufit oraz dodają głębi ciasnym pomieszczeniom.

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Kasia pisze:

  Ciekawe rozwiązania Pani nam tu proponuje :)

 2. Natalia pisze:

  Super artykuł, właśnie mam remont w mieszkaniu więc na pewno mi się przyda

 3. Ann pisze:

  ciekawe porady, właśnie poszukuję wysokiej lampy do salonu

 4. Grzegorz pisze:

  Na rynku mamy ogromny wybór oświetlenia. Możemy wybrać klasyczne lampy wiszące lub stojące, albo skorzystać z nowoczesnego rozwiązanie, jakim są plafony sufitowe. Myślę, że ten typ oświetlenia będzie coraz bardziej popularny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.