Jak znaleźć nianię?

Oddanie dziecka pod opiekę obcej osobie to dla rodziców bardzo trudna decyzja. Powrót mamy do pracy, a nawet wieczorne wyjście z partnerem rodzi konieczność znalezienia niani. Nie każda rodzina ma możliwość z korzystania pomocy babci. Jak poradzić sobie w tej sytuacji?


 

Kiedy trudno obyć się bez niani?

Wiele mam wraca do pracy tuż po urlopie macierzyńskim. Powodem często jest sytuacja ekonomiczna rodziny, ale może też nią być potrzeba aktywności zawodowej. Nie mając babci, która zaopiekowałaby się dzieckiem, do wyboru pozostaje żłobek lub zatrudnienie niani. Nie każdy rodzic chce, by dziecko uczęszczało do takiej placówki. Często dzieci chodzące do przedszkola czy żłobka chorują na różnego rodzaju infekcje. Wielu rodziców nie może pozwolić sobie na tak częstą absencję w pracy. Warto zatem mieć zaufaną opiekunkę, która zatroszczy się o malucha. Nawet w przypadku dzieci szkolnych, gdy godziny lekcyjne kończą się wcześniej niż praca rodziców, potrzebny jest ktoś, kto je odbierze i zapewni opiekę.

Jak znaleźć nianię?

Zazwyczaj poszukiwania niani zaczynamy od wypytywania znajomych. Może ktoś z nich zna osobę godną polecenia? Kolejnym krokiem jest przeglądanie lokalnych anonsów. Jednak nie mamy pewności, kim są osoby, które się tam ogłaszają. A przecież zamierzamy powierzyć ich opiece nasz największy skarb. Najbezpieczniejszym sposobem na znalezienie dobrej niani jest skorzystanie z agencji opiekunek. Gdy potrzebna nam jest opiekunka do dziecka na Pomorzu, sprawdzamy bazę tego rejonu. Agencja zatrudnia osoby odpowiednio przygotowane do opieki nad dzieckiem, często po ukończonych, specjalnych szkoleniach i kursach. Rekrutowane przez nie nianie posiadają referencje, weryfikowana jest ich tożsamość. Wyspecjalizowana kadra bada predyspozycje opiekunek. Nie ma tam osób przypadkowych, dlatego możemy mieć pewność, że znajdziemy tam odpowiedzialną osobę.

Jak przygotować się na spotkanie z kandydatką na opiekunkę?

Zanim zaprosimy kandydatki na rozmowę, musimy zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami. Czy chcemy, by była to młoda, energiczna dziewczyna, czy może opanowana, miła starsza pani? Ważne, by niania była empatyczna, odpowiedzialna i lubiła dzieci. Będzie przez dłuższy czas obecna w życiu naszej rodziny, dlatego musimy ją polubić i zaufać. Należy także ustalić, czy niania powinna mieć prawo jazdy, by móc odbierać dziecko ze szkoły, czy ma się nim opiekować w naszym domu albo może u siebie? Czy ma mieszkać blisko nas i w jakich godzinach ma być dyspozycyjna – to kolejne kwestie do zastanowienia się.

Niania z agencji

Po wyborze kilku profili wybranych na stronie agencji musimy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatką. Konieczne jest przygotowanie listy pytań, które powinniśmy zadać. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Jeżeli niania z jakiegoś powodu nie przypadnie nam do gustu, lepiej poszukać innej. Należy obserwować relacje niani z dzieckiem. Przekazanie jej opieki oznacza, że ma ona stosować się do naszego modelu wychowania dziecka i postępować według naszych wskazówek. Początkowo konieczna jest adaptacja niani. Dopiero po kilku spotkaniach z dzieckiem przy rodzicach można stopniowo wydłużać czas spędzony wyłącznie z opiekunką. Jeżeli w zachowaniu dziecka nie nastąpi niepokojąca zmiana, oznacza to, że zaakceptowało nono ową sytuację. Gdy coś nas niepokoi, należy przemyśleć, czy nie zgłosić się do agencji i poprosić o inną kandydatkę na nianię.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Marysia pisze:

    Super post, pamiętam jakie ja miałam problemy ze znalezieniem dobrej niani

  2. Natalka pisze:

    Ekstra wpis w sam raz aż do poczytania w pracy :)

  3. Kinga pisze:

    Jesteśmy właśnie na tym etapie ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.